Oversigt medarbejdere i Danmarks Cykle Union

Direktør: Vakant
Kommunikation: Carsten Ritter
Administration: Hanne Algot Olsen, Maria Irming Pedersen
Konsulent: vakant
Event: Jens Kasler
Sportslige sektor
: Casper Jørgensen, Martin Lollesgaard, Thomas Dalsted, Mads Bødker, Henrik Simper, Anders Lund, Catherine Marsal, Danny Skovgren 

Hovedkontoret 
Danmarks Cykle Union
Idrættens Hus
Brøndby Stadion 20
2605 Brøndby

Tlf. 43 26 28 02
E-mail: dcu@dcu-cykling.dk

Arbejdsområder 

Kommunikation og presse
Carsten Ritter
E-mail: carsten.ritter@dcu-cykling.dk
Tlf: 5151 5183 

Events
Jens Kasler, Event Manager
E-mail: jens.kasler@dcu-cykling.dk
Tlf.: 43 26 28 08 / Mobil: 30 32 90 79

Direktion og bestyrelse
Maria Irming Pedersen, Sekretær
E-mail: maria.irming@dcu-cykling.dk
Tlf. 43 26 28 02 / Mobil: 31 32 40 26

Internationalt arbejde (UCI og UEC), Teams
Hanne Algot Olsen, Sekretær
E-mail: hanne.olsen@dcu-cykling.dk
Tlf.: 43 26 28 02 / Mobil: 21 15 65 28

PostNord Danmark Rundt

Jesper Worre, Løbsdirektør
E-mail: jesper.worre@dcu-cykling.dk
Mobil: 20 11 08 78

Elite og landshold
Vakant, Sportschef
E-mail: anders.lund@dcu-cykling.dk
Mobil: 31 65 80 41

Tidtagning til motionscykelløb 
Jylland/Fyn: Søren Boysen, s.boysen@esenet.dk
Sjælland: Carsten Ritter, carsten.ritter@dcu-cykling.dk


Ny klub, klubudvikling, skolesamarbejde, kurser & uddannelse 

Vakant
Danmarks Cykle Union
E-mail: dcu@dcu-cykling.dk
Tlf.: 43 26 28 02