Danske Elite VM & OL medaljer siden 1895

Danske Elite medaljer ved VM og OL 1895 – 2017
Historisk oversigt lavet af Henrik Elmgreen

Listen indeholder ikke junior mesterskaber.

1895        VM Bane Köln/Radrennbahn Köln (GER)
Sølv         Christian Ingemann Petersen                                Sprint – Amatører

1896        VM Bane København/Ordrupbanen (DEN)
Sølv         Edwin Schraeder                                                Sprint – Amatører
Bronze    Anton Hansen                                                    Motorpace – Amatører

1897        VM Bane Glasgow (SCO)                                          
Guld        Edwin Schraeder                                                Sprint – Amatører
Bronze    Anders Rasmussen Tjæreby                                 Motorpace – Amatører

1901        VM Bane Berlin/Friedenau (GER)
Guld        Thorvald Ellegaard                                              Sprint – Professionals

1902        VM Bane Rom (ITA)
Guld        Thorvald Ellegaard                                              Sprint – Professionals
Bronze    Orla Nord                                                         Sprint – Amatører

1903        VM Bane København/Ordrupbanen (DEN)
Guld        Thorvald Ellegaard                                              Sprint - Professionals
Bronze    Carl Hellemann                                                  Sprint – Amatører

1904        VM Bane London (GBR)
Sølv         Thorvald Ellegaard                                              Sprint – Professionals

1905        VM Bane Antwerpen (BEL)
Sølv         Thorvald Ellegaard                                              Sprint – Professionals

1906        VM Bane Genève (SUI)                                             
Guld        Thorvald Ellegaard                                              Sprint - Professionals

1908        VM Bane Berlin/Steglitz (GER)
Guld        Thorvald Ellegaard                                              Sprint - Professionals

1910        VM Bane Bruxelles (BEL)
Sølv         Thorvald Ellegaard                                              Sprint - Professionals

1911        VM Bane Rom (ITA)
Guld        Thorvald Ellegaard                                              Sprint – Professionals

1913        VM Bane Leipzig/Sportsplatz Lindenau (GER)
Sølv         Thorvald Ellegaard                                              Sprint – Professionals

1921        VM Landevej ved København (DEN)
Sølv         Willum Nielsen                                                   Enkeltstart – Amatører

1921        VM Bane København/Ordrupbanen (DEN)
Guld        Henry Brask Andersen                                        Sprint – Amatører
Sølv         Erik Kjeldsen                                                     Sprint – Amatører
Bronze    Johan Normann Hansen                                      Sprint – Amatører

1924        OL Paris (FRA)
Sølv         Willy Falck Hansen – Edmund Hansen                     Bane – Tandem

1927        VM Bane Köln/Müngersdorf (GER)
Sølv         Willy Falck Hansen                                              Sprint - Amatører

1928        OL Amsterdam (NED)
Guld        Henry Hansen                                                    Landevej – Enkeltstart
Guld        Henry Hansen, Leo Nielsen og Orla Jørgensen          Landevej – Holdkonkurrence
Guld        Willy Falck Hansen                                              Bane – 1.000 meter på tid
Bronze    Willy Falck Hansen                                              Bane – Sprint

1928        VM Bane Budapest (HUN)
Guld        Willy Falck Hansen                                              Sprint – Amatører

1929        VM Bane Zürich/Oerlikon (SUI)
Bronze    Willy Gervin                                                      Sprint – Amatører

1931        VM Landevej ved København (DEN)
Guld        Henry Hansen                                                    Enkeltstart – Amatører
Bronze    Leo Nielsen                                                       Enkeltstart - Amatører

1931        VM Bane København/Ordrupbanen (DEN)
Guld        Willy Falck Hansen                                              Sprint – Professionals
Guld        Helge Harder                                                     Sprint – Amatører
Sølv         Willy Gervin                                                      Sprint – Amatører
Bronze    Anker Meyer Andersen                                        Sprint – Amatører

1932        OL Los Angeles (USA)
Sølv         Frode Sørensen, Leo Nielsen og Henry Hansen        Landevej – Holdkonkurrence
Bronze    Willy Gervin – Harald Christensen                          Bane – Tandem

1933        VM Bane Paris/Parc des Princes (FRA)
Bronze    Anker Meyer Andersen                                        Sprint – Amatører

1935        VM Landevej Floreffe (BEL)
Bronze    Werner Grundahl                                               Linjeløb – Amatører

1937        VM Landevej Fortunen/Kbh. (DEN)
Sølv         Frode Sørensen                                                 Linjeløb – Amatører

1946        VM Bane Zürich/Oerlikon (SUI)
Sølv         Axel Schandorff                                                 Sprint – Amatører
Sølv         Børge Gissel                                                      4 km indiv. – Amatører
Bronze    Arne W. Pedersen                                              5 km indiv. – Professionals

1947        VM Bane Paris/Parc des Princes (FRA)
Bronze    Knud E. Andersen                                              4 km indiv. – Amatører

1948        OL London (GBR)
Bronze    Axel Schandorff                                                 Bane - Sprint

1948        VM Bane Amsterdam/OL-Stadion (NED)
Sølv         Axel Schandorff                                                 Sprint – Amatører

1949        VM Bane København/Ordrupbanen (DEN)
Guld        Knud E. Andersen                                              4 km indiv. – Amatører

1951        VM Bane Milano/Vigorelli (ITA)
Bronze    Kay Werner Nielsen                                            5 km indiv. – Professionals

1953        VM Bane Zürich/Oerlikon (SUI)
Sølv         Kay Werner Nielsen                                            5 km indiv. – Professionals

1954        VM Landevej ved Solingen/Klingenring (GER)
Sølv         Hans E. Andresen                                               Linjeløb – Amatører

1956        VM Bane København/Ordrupbanen (DEN)
Bronze    Kay Werner Nielsen                                            5 km indiv. – Professionals

1962        VM Landevej Salo (ITA)
Sølv         Ole Ritter                                                          Linjeløb – Amatører

1962        VM Landevej Brescia (ITA)
Sølv         Ole Ritter, Vagn Bangsborg, Mogens Tvilling og Ole Krøier                                     100 km Holdløb – Amatører

1962        VM Bane Milano/Vigorelli (ITA)
Guld        Kaj E. Jensen                                                    4 km indiv. – Amatører
Sølv         Kaj E. Jensen, Kurt vid Stein, Preben Isaksson og Bent Hansen     - 4 km Hold  - Amatører

1963        VM Bane Liège/Rocourt (BEL)
Bronze    Preben Isaksson, Kurt vid Stein, Bent Hansen og Leif Larsen -  4 km Hold - Amatører

1964        OL Tokio (JPN)
Sølv         Kjell Rodian                                                       Landevej - Linjeløb
Bronze    Preben Isaksson                                                Bane - 4 km indiv.

1965        VM Bane San Sebastian/Anoeta (ESP)
Bronze    Preben Isaksson                                                4 km indiv. – Amatører

1966        VM Landevej i Köln/Brauweiler (GER)                  
Guld        Jørgen Emil Hansen, Ole Højlund, Verner Blaudzun og Flemming Wisborg   - 100 km Holdløb – Amatører

1966        VM Landevej Nürburgring (GER)
Bronze    Willy Skibby                                                      Linjeløb – Amatører

1967        VM Bane Amsterdam/OL-Stadion (NED)
Guld        Niels Fredborg                                                   1.000 meter på tid – Amatører
Sølv         Mogens Frey                                                     4 km indiv. – Amatører

1967        VM Landevej Heerlen (NED)
Sølv         Jørgen Emil Hansen, Leif Mortensen, Verner Blaudzun og Henning Petersen - 100 km Holdløb – Amatører

1968        VM Bane Rom/OL-banen (ITA)
Sølv         Ole Ritter                                                          5 km indiv. – Professionals

1968        OL Mexico City (MEX)
Guld        Mogens Frey, Gunnar Asmussen, Reno B. Olsen og Per Lyngemark  - Bane - 4 km Hold
Sølv         Niels Fredborg                                                   Bane - 1.000 meter på tid
Sølv         Mogens Frey                                                     Bane - 4 km indiv.
Sølv         Leif Mortensen                                                  Landevej – Linjeløb

1968        VM Bane Montevideo (ROU)
Guld        Niels Fredborg                                                   1.000 meter på tid – Amatører
Guld        Mogens Frey                                                     4 km indiv. – Amatører
Sølv         Niels Fredborg                                                   Sprint – Amatører

1969        VM Landevej Brno (CZE)
Guld        Leif Mortensen                                                  Linjeløb – Amatører
Sølv         Jørgen Emil Hansen, Leif Mortensen, Jørn Lund og Mogens Frey -  100 km Holdløb - Amatører

1969        VM Bane Brno (TCH)
Bronze    Peder Pedersen                                                 Sprint – Amatører

1970        VM Landevej Leicester/Mallory Park (GBR)
Guld        Jørgen Schmidt                                                  Linjeløb – Amatører

Sølv         Leif Mortensen                                                  Linjeløb – Professionals

1970        VM Bane Leicester (GBR)
Guld        Niels Fredborg                                                   1.000 meter på tid – Amatører
Sølv         Peder Pedersen                                                 Sprint – Amatører

1971        VM Bane Varese (ITA)
Sølv         Peder Pedersen                                                 1.000 meter på tid – Amatører

1972        OL i München (GER)
Guld        Niels Fredborg                                                   Bane – 1.000 meter på tid

1974        VM Bane Montreal (CAN)
Guld        Peder Pedersen                                                 Sprint – Professionals

1975        VM Bane Liège/Rocourt (BEL)
Sølv         Peder Pedersen                                                 Sprint – Professionals

1976        OL Montreal(CAN)
Bronze    Niels Fredborg                                                   Bane - 1.000 meter på tid
Bronze    Jørgen Emil Hansen, Verner Blaudzun, Jørn Lund og Gert Frank -  Landevej – 100 km Holdløb

1978        VM Landevej Nürburgring (GER)
Bronze    Jørgen Marcussen                                              Linjeløb – Professionals

1980        OL Moskva (SU)
Bronze    Hans-Henrik Ørsted                                            Bane – 4 km indiv.

1980        VM Bane Besanςon (FRA)
Bronze    Hans-Henrik Ørsted                                            5 km indiv. – Professionals
Bronze    Niels Fredborg                                                   Keirin – professionals

1981        VM Bane Brno (TCH)
Sølv         Hans-Henrik Ørsted                                            5 km indiv. – Professionals
Bronze    Michael Marcussen                                             Pointsløb – Amatører

1982        VM Bane Leicester (GBR)
Sølv         Hans-Henrik Ørsted                                            5 km indiv. - Professionals  
Sølv         Michael Marcussen                                             Pointsløb – Amatører

1983        VM Bane Zürich/Oerlikon
Guld        Michael Marcussen                                             Pointsløb – Amatører
Bronze    Hans-Henrik Ørsted                                            5 km indiv. – Professionals

1984        VM Bane Barcelona (ESP)
Guld        Hans-Henrik Ørsted                                            5 km indiv. – Professionals

1985        VM Landevej Montello (ITA)
Sølv         Johnny Weltz                                                     Linjeløb – Amatører

1985        VM Bane Bassano del Grappa (ITA)
Guld        Hans-Henrik Ørsted                                            5 km indiv. – Professionals
Bronze    Dan Frost                                                         Pointsløb – Amatører

1986        VM Bane Colorado Springs (USA)                           
Guld        Dan Frost                                                         Pointsløb – Amatører
Sølv         Hans-Henrik Ørsted                                            5 km indiv. – Professionals
Bronze    Jesper Worre                                                    5 km indiv. – Professionals

1987        VM Landevej Villach (AUT)
Bronze    Alex Pedersen                                                   Linjeløb – Amatører

1987        VM Bane Wien/Dusikahalle
Guld        Hans-Henrik Ørsted                                            5 km indiv. – Professionals
Sølv         Jesper Worre                                                    5 km indiv. – Professionals

1988        OL Seoul (KOR)
Guld        Dan Frost                                                         Bane – Pointsløb

1988        VM Bane Gent/Blaarmersen (BEL)                        
Bronze    Jesper Worre                                                    5 km indiv. – Professionals
Bronze    Michael Marcussen                                             Pointsløb – Professionals

1988        VM Cross Hägendorf (SUI)
Bronze    Henrik Djernis                                                   Amatører

1990        VM Bane Maebashi (JPN)
Sølv         Michael Marcussen                                             Pointsløb – Professionals
Bronze    Jan Bo Petersen                                                 Pointsløb – Amatører

1991        VM Cross Gieten (NED)
Sølv         Henrik Djernis                                                   Amatører

1991        VM Bane Stuttgart/Schleyer-Halle (GER)
Bronze    Jan Bo Petersen                                                 Pointsløb – Amatører
Bronze    Jan Bo Petersen                                                 4 km indiv. – Amatører

1992        OL Barcelona (ESP)
Bronze    Jan Bo Petersen, Jimmi Madsen, Klaus Kynde og Ken Frost  -  Bane – 4 km Hold

1992        VM Bane Valencia (ESP)
Sølv         Jens Veggerby                                                   Motorpace – Professionals

1992        VM MTB Bromont (CAN)
Guld        Henrik Djernis                                                   Cross Country  

1993        VM Cross Corva (ITA)
Guld        Henrik Djernis                                                   Amatører

1993        VM Bane Hamar (NOR)*
Guld        Jens Veggerby                                                   Motorpace
Bronze    Jan Bo Petersen, Jimmi Madsen, Klaus Kynde og Lars Otto Olsen   -  4 km Hold

1993        VM MTB Métabief (FRA)
Guld        Henrik Djernis                                                   Cross Country
Bronze    Jan Østergaard                                                  Cross Country

1994        VM MTB Vails (USA)
Guld        Henrik Djernis                                                   Cross Country

1994        VM Bane Palermo (ITA)
Sølv         Jan Bo Petersen                                                 Pointsløb

1994        VM Landevej Capo d’Orlando (ITA)
Guld        Alex Pedersen                                                   Linjeløb - Amatører

1995        VM MTB Kirchzarten (GER)
Bronze    Jan Østergaard                                                  Cross Country

1996        OL Atlanta (USA)**
Sølv         Rolf Sørensen                                                   Landevej - Linjeløb

1996        VM Bane Manchester (GBR)
Sølv         Michael Sandstød                                               Pointsløb

1997        VM MTB Château-d’Oex (SUI)
Sølv         Henrik Djernis                                                   Cross Country

1997        VM Landevej San Sebastian (ESP)
Sølv         Bo Hamburger                                                   Linjeløb

1999        VM MTB Are (SWE)
Guld        Michael Rasmussen                                            Cross Country

1999        VM Bane Berlin/Velodrom Landsberger Allé (GER)
Sølv         Jimmi Madsen – Jakob Piil                                    Parløb

2004        VM Landevej Verona (ITA)
Bronze    Mads Christensen                                               Linjeløb – U 23

2005        VM Bane Los Angeles (USA)
Guld        Alex Rasmussen                                                Scratch

2007        VM Bane Palma/Mallorca (ESP)
Sølv         Mie Bekker Lacota                                              Pointsløb - Kvinder
Bronze    Alex Rasmussen, Michael Mørkøv, Casper Jørgensen og Jens-Erik Madsen  - 4 km Holdløb

2008        VM Landevej Varese (ITA)
Bronze    Matti Breschel                                                   Linjeløb

2008        VM Bane Manchester (GBR)
Sølv         Alex Rasmussen, Casper Jørgensen, Jens-Erik Madsen og Michael Færk - 4 km Holdløb
Sølv         Trine Schmidt                                                    Pointsløb - Kvinder
Bronze    Alex Rasmussen – Michael Mørkøv                        Parløb

2008        OL Beijing (CHN)
Sølv         Alex Rasmussen, Michael Mørkøv, Casper Jørgensen og Jens-Erik Madsen  -  Bane - 4 km Hold

2009        VM Bane Pruzkow (POL)
Guld        Alex Rasmussen, Casper Jørgensen, Jens-Erik Madsen og Michael Færk   -  4 km Holdløb
Guld        Alex Rasmussen – Michael Mørkøv                        Parløb
Sølv         Daniel Kreutzfeldt                                              Pointsløb

2009        VM Landevej Mendrisio (SUI)
Bronze    Linda Villumsen                                                  Enkeltstart - Kvinder

2010        VM Bane København/Ballerup Super Arena (DEN)
Guld        Alex Rasmussen                                                Scratch

2010        VM MTB Sankt Wendel (GER)
Bronze    Annika Langvad                                                 Marathon

2010        VM Landevej Geelong (AUS)
Sølv         Matti Breschel                                                   Linjeløb

2011        VM MTB Montebelluna (ITA)
Guld        Annika Langvad                                                 Marathon

2011        VM Landevej København (DEN)
Sølv         Rasmus Quaade                                                 Enkeltstart – U 23

2012        VM Bane Melbourne (AUS)
Bronze    Lasse Norman                                                   Omnium

2012        OL London (GBR)
Guld        Lasse Norman                                                   Omnium

2012        VM MTB Ornans (FRA)
Guld        Annika Langvad                                                 Marathon

2013        VM Bane Minsk (BLR)
Sølv         Lasse Norman                                                   Omnium
Bronze    Lasse Norman, Casper Folsach, Rasmus Quaade og Matthias Møller  - 4 km Hold

2013        VM Landevej Toscana (ITA)
Bronze    Lasse Norman Hansen                                        Enkeltstart U 23

2014        VM MTB Pietermaritzburg (RSA)
Guld        Annika Langvad                                                 Marathon

2014        VM Bane Cali (COL)                                                    
Sølv         Lasse Norman, Alex Rasmussen, Casper Folsach og Rasmus Quaade    -  4 km Hold       

2015        VM MTB Selva di Val Gardena (ITA)
Sølv         Annika Langvad                                                 Marathon
Sølv         Annika Langvad, Niels Rasmussen, Simon Andreassen, Sebastian Fini  -    Marathon Hold

2015        VM Landevej Richmond (USA)
Guld        Mads Würtz Schmidt                                           Enkeltstart – U 23

2016        VM MTB Nové Mesto (CZE)
Guld        Annika Langvad                                                 Cross Country

2016        VM Landevej                                                                
Guld        Amalie Dideriksen                                              Linjeløb

2016        VM Bane London (GBR)
Bronze    Lasse Norman                                                   Omnium
Bronze    Lasse Norman, Niklas Larsen, Frederik Rodenberg, Casper Folsach  - 4 km Hold

2016        OL Landevej Rio de Janeiro (BRA)
Sølv         Jakob Fuglsang                                                  Linjeløb

2016        OL Bane Rio de Janeiro (BRA)
Bronze    Lasse Norman                                                   Omnium
Bronze    Lasse Norman, Niklas Larsen, Frederik Rodenberg, Casper Folsach - 4 km Hold

2017        VM MTB Singen (GER)
Guld        Annika Langvad                                                  Marathon

2017        VM MTB Cains (AUS)
Sølv         
Annika Langvad, Malene Degn, Alexander Andersen, Sebastian Fini                       Carstensen, Simon Andreassen                            Team Relay

2017        VM Landevej Bergen (NOR) 
Bronze     
Amalie Dideriksen                                              Linjeløb


* Fra og med 1993 er VM på bane kørt Open for amatører og professionals i én klasse (Elite-Mænd).

Fra og med 1996 er VM på landevej kørt for Mænd Elite og U 23, hvor U 23 erstattede amatørklassen.

** Ved OL 1996 kunne professionelle for første gang deltage i de olympiske cykelløb.